FRANSA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

FRANSA ÜLKE REHBERİ

Fransa (Fransızca: France), ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti, ana kara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa İklimi

Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçtiği gibi kurak mevsim bulunmamakla beraber yağış azamisi yaz aylarına geçer. Böylece Fransa'nın batısından doğusuna doğru olan kesimlerde kış şartlarında bir şiddetlenme görülür. Fransa'nın güneydoğusunda Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Fransa'da Konuşulan Diller

Fransa'nın tek resmî dili Fransızcadır ancak ülkede pek çok yerel dil, lehçe ve azınlık dili de yaygın olarak konuşulur. Bu dilleri konuşanlar çoğunlukla Fransızcayı da akıcı biçimde konuşan iki-dilli kimselerdir. Fransızca Avrupa Birliği'nin, Afrika Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler'in de resmî dillerinden biridir.

Fransızca Hint-Avrupa dil ailesinin Romen dilleri koluna bağlıdır. Latin harfleriyle yazılır ancak özel işaret almış pek çok ekleme harf barındırır. Zengin bir sözcük dağarcığına sahiptir. Académie française adıyla anılan Fransız Akademisi tarafından düzenlenir.

Fransa'da Eğitim

Fransa’da eğitim dili çoğunlukla Fransızca’dır. Bu nedenle Fransa’da üniversite, yüksek lisans ya da farklı bir türde eğitim alacak her kişiye öncelikli önerimiz Fransızca öğrenmesidir. Fransa eğitim sisteminde iki tip kurum vardır. Bunlar üniversiteler ve uzmanlık okullarıdır.

Üniversitelerin tamamı devlete bağlı olmakla beraber Fransız Bakalorya diplomasına sahipseniz ya da diğer ülkelerde üniversiteye giriş için tüm şartları yerine getiriyorsanız bu üniversitelere girebilirsiniz. Uzmanlık Okulları, üniversitelere nazaran daha küçük kurumlardır ancak bu verilen eğitimin kalitesinin düştüğü anlamına gelmez. Özellikle mühendislik, işletme, sanat, mimarlık veya hukuk gibi alanlarda insan yetiştirmektedirler. Dersler de alanında tamamen uzman kişiler tarafından verilmektedir.

Fransa’da isterseniz burs başvurusu da yapabilirsiniz. Fransa’da iki çeşit hükümet bursu vardır. Bunlardan biri yabancı hükümetler ile Fransa büyükelçiliklerimiz arasındaki işbirlikleri kapsamında verilen burslar, diğeri ise Eiffel programları gibi “excellence” yani üstün başarı burslarıdır.

Fransa Kültür

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi