İNGİLTERE ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

İNGİLTERE ÜLKE REHBERİ

İngiltere (İngilizce: England), Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanı. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere halkına İngilizler denir.

England adı, 5. yüzyılda Saksonlarla birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan (İngilizce: Angle) kaynaklanır. Angleland (Anglus diyarı) olarak kullanılan isim, zamanla günümüzdeki şekline dönüşmüştür. Ülkeyi tanımlamak için Türkçede kullanılan İngiltere sözcüğü ise İtalyancadaki Inghilterra ve Fransızcadaki Angleterre adlandırmalarına dayanmaktadır. Terra; toprak, arazi anlamlarına gelmektedir.

İngiltere adı günümüzde yaygın olarak uluslararası medyada ve zaman zaman da resmî düzeyde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılır. İngiltere kavramının siyasi, ekonomik ve kültürel efsanesi yaşamakla birlikte; kendi yerel hükümetleri olan İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın aksine günümüzde İngiltere isimli bir siyasî oluşum veya hükümet yoktur.

İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında Avrupa'ya en yakın olan ülkedir: Fransa'dan en dar kısmı 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa Kıtası'na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.

İngiltere İklimi

İngiltere’de, bir ada ülkesi olmasından dolayı yıl boyunca yağmur yağışı alan nemli deniz iklimi görülür. Diğer bir deyişle yazları serin kışları ılık geçer. Ortalama yaz sıcaklığı 20°C, ortalama kış sıcaklığı ise 6°C’dir. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylar olurken, Haziran Ağustos ayları en sıcak zamanlarıdır.

Diğer aylar ağırlıklı olarak ılıman geçer. İngiltere’nin iklimini etkileyen en önemli durum enlemsel konumu ve Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır. İngiltere’de bulunan bir kişi yılın sekiz ayını kapalı hava koşullarında geçirmek durumunda kalır.

İngiltere'de Konuşulan Diller

İngiltere’nin resmi dili İngilizce olsa da özellike başkent Londra olmak üzere ülke genelinde 300‘ü aşkın farklı dil konuşulmaktadır ve bu da İngiltere’nin yapısını açıklar niteliktedir.

Her dilde olduğu gibi İngiltere’de konuşulan İngilizce’nin bir çok değişik aksanı bulunmaktadır. Öyleki birbirine komşu olan bazı şehirlerdeki insanlar değişik aksanlara sahip olabilmektedir.

Temel olarak İngiltere’de konuşulan İngilizce ile Amerika’da konuşulan İngilizce arasında bu aksan farkı da farkedilmektedir. Kimileri İngiliz aksanını daha anlaşılır bulur ve tane tane kelimelerin kullanılmasının kulağa daha hoş geldiği düşünmektedir.

İngilizcenin dünyada 50‘den fazla ülkede resmi dil olduğu düşünülürse İngilizce öğrenmek için İngiltere’deki dil okullarının daha fazla tercih edilmesi de İngiliz aksanının ne denli popüler olduğunu göstermektedir.

İngiltere'de Eğitim

Yurtdışında lisans eğitimi denilince akla ilk gelen ülkelerden biri İngiliz dilinin anavatanı olan İngiltere’dir. Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapan ülke, dünya çapında tanınan eğitim kalitesi ve mezuniyet sonrası yaratmış olduğu kariyer imkanlarıyla birçok ülkenin önüne geçmektedir.

Yüksek kalitede akademik eğitimin yanı sıra İngiltere öğrencilere, tarih, sanat, müzik, spor ve tiyatro alanında deneyimleyebilecekleri olanaklar ve etkinlikler sunmakta ve eğitim hayatlarının dışında kendilerini sosyal anlamda da geliştirebilmelerini sağlamaktadır.

İngiltere’de Oxford, Cambridge, Londra, Brighton ve Manchester gibi birçok üniversite şehri bulunmaktadır. Bu şehirlerde öğrenciler dünyaca ünlü tanınmış ve alanlarında ön sıralarda gelen hocalardan eğitim almakta ve son teknolojiyle donatılan amfilerde eğitim görmektedirler. Özellikle lisans sonrası master eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin hocalarından alacağı referansları mezuniyet sonrası hedeflerine ulaşmalarında ve başvuru aşamasında kritik bir rol oynamaktadır.

İngiltere Kültür

Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında yer alan İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da aralarında olduğu 4 ülkeden biridir. İngiltere günümüzde Keltlere kadar uzanan muhteşem tarihi, görkemli kraliyet sarayları, Londra, Manchester, Liverpool gibi popüler şehirleri, kültür çeşitliliği ve prestijli üniversiteleri ile Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkesidir.

Küresel çapta en gelişmiş ilk 10 ekonomi arasında yer alan İngiltere; dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olarak kimya, ilaç, silah, havacılık ve uzay alanlarında önemli bir güce sahiptir. Ülkeye gelenleri göz alıcı doğasıyla karşılayan İngiltere, sinemadan müziğe, edebiyattan bilime ve spora kadar çok sayıda alanda geçmişten günümüze farklı kültürleri ve ülkeleri kendine hayran bırakmıştır.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi