POLONYA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

POLONYA ÜLKE REHBERİ

Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38,5 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

Slav kabilelerin Vistül havzasına MÖ 2000'lerde yerleştikleri sanılmaktadır. MS 9. ve 10. yüzyıllarda bu bölgede Piast hanedanı egemendi. 966'da Piast Hükümdarı I. Mieszko Hristiyanlığı kabul etti ve Polonya devletinin temelini attı.

Yönetim şekli cumhuriyettir. Cumhuriyetin ilan ediliş tarihi 11 Kasım 1918'dir. Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski, 4 Temmuz 2010'da göreve gelmiştir. 10 Nisan 2010 da Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyński ve beraberindeki heyeti taşıyan Tu-154M tipi uçak aşırı sisli havada iniş yapmaya çalışırken düşmüş ve kurtulan olmamıştır. Polonya Başbakanı Donald Tusk, Devlet Başkanı Lech Kaczynski'yi taşıyan uçağın Rusya'da düşmesinin, "Polonya'nın savaş sonrası tarihinin en trajik olayı olduğunu" söylemiştir.

Polonya İklimi

olonya topraklarında, sıcak ve nemli Atlantik hava kütleleri ile yaz mevsiminde kuraklık ve kış aylarında şiddetli bir soğukluğu kışkırtan Doğu Kıtaları arasında sürekli bir savaş var. Bu yüzden ülkedeki hava durumunu “sabit” olarak adlandırmak zor. Birkaç saat sonra sıcak ve güneşli bir sabah, yoğun gök gürültülü havalarda nemli ve yağışlı bir hava ile değiştirilebilir. Genel olarak, ülkede kış ve yaz oldukça parlak bir şekilde sunulmaktadır ancak mevsimsel dönemler için geçerli değildir. Orta kıta iklimi, Aralık ayının başlamasıyla tüm ihtişamıyla kendini gösterir. Hava hemen ayaz hale gelir ve zemin kayda değer karlarda örülür. Ülkedeki ortalama sıcaklık -3 ° C ila 1 ° C arasındadır. Geceleri, sıcaklık -6 ° C’ye kadar düşebilir.

Polonya'da Konuşulan Diller

Polonya'nın resmi dili olan Lehçe dünya çapında 50 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ülkede genç nüfus genel olarak İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca Almanya'nın sınır komşusu olmasından dolayı Poznan ve civarında Almanca da konuşulur. Eski Sovyet baskıları sebebiyle yaşlı nüfusun çoğunluğu Rusça konuşabilmektedir.

Polonya'da Eğitim

Polonya’da üniversite eğitimi için Polonya üniversiteleri sizi lisede almış olduğunuz derslere, başarı durumunuz ve tercih ettiğiniz bölümün gerektirdiği derslerin ortalamalarına göre değerlendirmektedir. Normal şartlarda Polonya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir, ancak bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl, tıp eğitiminde 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerde ise 5 yıl sürmektedir. Polonya üniversitelerinin yıllık ücretleri de çok caziptir. İngilizce bölümlerin yıllığı 3.500-4.000 Euro civarında olsa da Lehçe aldığınız takdirde bu ücret 1.000 Euro gibi rakamlara kadar düşmektedir. Bunun dışında, üniversite programlarının uluslararası öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilmesi sebebiyle, konaklama imkânları da bu ölçüde seçeneklidir.

Polonya Kültür

Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Polkowski, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser, Ewa Lipska ve Rafal Wojaczek gibi tanınmış yazarları vardır. Ayrıca, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz ve Wisława Szymborska Nobel ödülü alan edebiyatçılarıdır. Polonya'nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin'dir.

Polonya'nın ünlü takı tasarımcıları Jacek Byczewski, Jan Suchodolski, Piotr Małysz, Krzysztof Ginko, Maryla Dubiel, Jan ve Alicja Wyganowski, Marcin Gronkowski, Jakub Zeligowski, Piotr Modliński ve diğerleri modern gümüş takı tasarımında çağdaş sanatin dünyaca tanınmış sanatçılarıdır.

Polonya'da bulunan Galeria Sztuki w Legnicy Galeria Bielak Galeria Yes Galeria Milano Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem ve diğer galeriler bu modern sanatçıları takdim edip ve eserlerini satışa sunmaktadır.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi