MALTA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

MALTA ÜLKE REHBERİ

Malta ya da resmî adıyla Malta Cumhuriyeti , Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan, Sicilya'nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km² yüzölçümüne sahiptir.

Malta'da ilk yaşayan insan belirtileri 1. Neolitik Döneme dayanmaktadır. Yeni Taş Devri insanlarının varoluş kanıtlarına Malta'nın güneyinde, Birzebbuga'nın yakınındaki Ghar Dalam mağarasında rastlanmaktadır. Arkeologlar bu bölgede önceki dönemlerden kalma geyik, hipopotam ve bodur fillerin kalıntılarını da keşfetmişlerdir. Bu kalıntılar, Malta'nın günümüz Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olduğu dönemlere aittir. Takip eden koloniler, büyük ihtimalle Sicilya'dan geldikleri tahmin edilen, tapınak inşa eden ırklar (topluluklar) getirmişlerdir. O dönem yaşamış olan Maltalılar, binlerce yıldan sonra bile bugün hala ayakta kalabilmeyi başarmış, hayat tarzları ve medeniyet düzeyleri hakkında bizleri hayrete düşüren yapılar bırakmışlardır.

Araştırmacılar Ggantija'da (Gozo) bulunan tapınakların yeryüzünün en eski, tek başına ayakta durabilen abideleri olarak nitelendirmektedirler. Restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapalı olan Paola'daki Hypogeum, tarih öncesi dönem mühendisliğinin olağanüstü başarısının bir göstergesi olarak, kayalardan oyulmuş odalar ve labirent geçişleriyle türünün tek yeraltı tapınağıdır. Diğer tapınaklar Mnajdra, Hagar Qim, Tarxien görülmeye değer pek çok yer gibi Malta'nın "Kutsal Ada" oluşu teorisini doğrulamaktadır.

Malta'da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

Malta İklimi

Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta'da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında (Kasım - Nisan) ortalama 14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6 °C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.

Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

Malta'da Konuşulan Diller

Malta nın resmi dili Maltaca ve İngilizcedir. 19'uncu yüzyılın başından 1934 yılına kadar İngilizce ülkenin resmi dili olmuştur. 1934 yılından sonra Maltaca ülkenin ikinci ana dili olmuştur. Günlük hayatta İngilizce yaygın olarak konuşulur.

Malta'da Eğitim

En fazla bir yıl olacak şekilde alacağınız öğrenim esnasında ilk 90 günden sonra yasal olarak haftada 20 saat part-time olarak çalışabilirsiniz.

Yıl boyu ılıman ve yazları Akdeniz’de bir ada ülkesi olması ile sıcak iklimi Malta’yı her zaman tercih sebebi kılmasına ek olarak yasal çalışma izni de turizm sektöründe iş bulma imkanını artırarak öğrencilere daha fazla pratik yapma fırsatı sunmaya başladı.

Malta’da dil eğitimine yaklaşımlar ülkenin ana dilinin İngilizce olmaması nedeni ile genelde olumsuz olsa da Malta’da eğitim almak öğrencinin amacına bağlı olarak daha iyi bir seçenek de olabilir.

Özellikle yaz döneminde daha sınırlı zamanda ve daha uygun bir bütçe ile belirli bir düzeyde İngilizce bilen öğrencinin ya da çalışan bir kişinin sınırlı zamanda sınırlı bütçe ile yabancı dil öğrenimini deniz, kum, güneş ve eğlenceli gece hayatı ile birleştirerek unutulmaz bir tecrübe kazanabilir ve aynı zamanda tatil de yaparsınız.

Malta Dil Eğitimi Konaklama

Uzun dönem dil eğitimi almak ve daha düşük İngilizce seviyesi ile öğrenime başlayacaklar için de eğitim ve konaklamanın paket olarak sunulması maliyetleri düşürürken yasal çalışma imkânı kullanmak da gündelik temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha geniş bir bütçe sağlayacaktır.

Konaklamada diğer ülkelerin aksine aile yanı konaklamadan çok okulların sağladığı 2-3 kişilik apart türü konaklamalar hem mutfak kullanma şansı sunarken yemek maliyetlerinizi düşürmesi, diğer öğrencilerle daha fazla ortak alan kullanarak daha fazla pratik yapma ortamı sunması öncelikli tercih olarak avantaja çevrilebilir. Ya da daha rahat bir konaklama isterseniz okulların anlaşmalı otellerini de değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi